Lodowy smok – kultowe dzieło autorstwa George’a R.R Martina

Niezwykle trudną rzeczą w dzisiejszych czasach byłoby znalezienie osoby, która chociażby nie słyszała o George'u R.R Martinie, nie mówiąc już o rzeszy fanów jaką zebrał dzięki swoim książkomNiezwykle trudną rzeczą w dzisiejszych czasach byłoby znalezienie osoby, która chociażby nie słyszała o George’u R.R Martinie, nie mówiąc już o rzeszy fanów jaką zebrał dzięki swoim książkom. Wiele osób zna je niemal na pamięć, cytując sobie nawzajem błyskotliwe fragmenty, pochodzące z tych właśnie pozycji, a zapewniam, że jest ich co niemiara. George R.R charakteryzuje się surowym i bezwzględnym ukazywaniem świata przedstawionego, co spotyka się z wielką aprobatą wśród czytelników, którzy wśród takich wielkich nazwisk fantastyki, jak Tolkien, czy C.S Lewis, poszukują świata realnego, a przynajmniej jak najbardziej zbliżonego do naszego świata. Zatem surowość wspomnianych dzieł jest idealna dla poszukujących zdrowego połączenia konsekwentnie napisanej historii z dawką fantazji oraz fikcji, jednak w dorobku Autora pojawia się pozycja zupełnie pozbawiona wspomnianej surowości i dorosłego spojrzenia na fikcyjnych bohaterów. “Lodowy smok” jest bowiem książką po którą sięgnąć mogą nawet ci najmłodsi miłośnicy prozy. Nie brak w niej zawadiackich i pełnym odwagi przygód, które oczaruje zarówno tych najmłodszych, jak i miłośników wspomnianej surowości.

Kim jest główna bohaterka?

Adara to postać, której autor w sposób dosłowny, jak i  ten niedosłowny przypisuje cechy wielkiej siły i wytrzymałości, których nie ma nikt poza nią. Bowiem jako zimowe dziecko bohaterka przywykła do straszliwych mrozów, które zamiast ją osłabić, zahartowały ją, czyniąc z niej waleczną, młodą kobietę. Jej nietuzinkowa historia zaczyna się, gdy w jej życie wkracza legendarna istota, jak dotąd siejąca grozę w sercach mieszkańców – lodowy smok. Oczarowani sobą nawzajem zacieśniają więź, która odtąd stanie się motywem przewodnim dzieła Martina, nadając mu jedyny w swoim rodzaju charakter.

Zagrożenie nadejdzie w ogniu

Niestety nie wszystkie smoki potrafią być przyjazne. Niektóre z nich żywią wielką złość do świata Adary i jedyne czego naprawdę pragną, to spopielić wszystko to, co piękne. Jedyną szansą na ocalenie jest znalezienie sojusznika w smoku, którego, jak dotąd, utożsamiano ze strachem i zniszczeniem. Czy darzący siebie nawzajem wielkim uczuciem Adara oraz lodowy smok będą w stanie stawić czoła złu i obronić przed nim jej ukochany świat?

George R.R Martin to mistrz prozy i wielki zwolennik alegoryzowania opowiadanej historii. Nie inaczej jest w przypadku “Lodowego smoka”, gdzie autor wyraźnie konfrontuje ze sobą przeciwstawne żywioły- ogień i mróz- i utożsamia je z siłami dobra i zła. Pod tym względem jest on czołowym autorem współczesnej literatury, który operuje tak wielką głębią i językowym bogactwem. Tego typu metafor nie zabraknie w samej książce, ponieważ autor nie zamierza poprzestać tylko i wyłącznie na tym jednym motywie. Od samego początku urzeka on swoją prozą i niejednoznacznym rozumieniem świata fantasy. Prowadzi czytelnika przez baśniową interpretację czarów, w sposób jakiego nikt przed nim nie zaprezentował. Pomaga mu rozwijać wyobraźnię i wewnętrzną wrażliwość na piękno i złożoność języka.

Coffee obraz autorstwa prostooleh - www.freepik.com